CO S PODZIMNÍM VEČEREM? – kulturní tipy

8. 11. 2007 19:31
Rubrika: Kultura

Možná si budete ťukat na čelo nebo myslet něco nevhodného, ale rád bych si Vám k dlouhým podzimním večerům s čajem, svíčkou, dýmkou nebo PC, dovolil doporučit „něco malého“ (ehm, ehm – 385 stran) na čtení. Jde o knihu irského spisovatele Franka McCOURTA -  Andělin popel.

Andělin popel je autobiografickým vyznáním, vzpomínkou na zázrak dětství a mládí, které autor prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale často i komickém životě irské rodiny patří k tomu nejotřesnějšímu a zároveň nejkrásnějšímu, co bylo kdy o Irsku a zvláštnostech duševního rozpoložení vůbec kdy napsáno: tragická historie plná humoru, sepsaná s hlubokým citem a velikým jazykovým uměním. Vzpomínky na otřesný život v limerickém slumu jsou psané kouzelným perem dětského vidění a jsou plné vřelosti, smutku i radosti. Autor za toto dílo dostal Pulitzerovu cenu a kniha byla úspěšně zfilmována. Sám Frank McCourt o své knize prohlásil: „Když povídám lidem, o čem je ta kniha, říkám obvykle, že je o jedné irské rodině a o jednom otci, který pije, a že spousta lidí v ní umírá na různé nemoci a že je to opravdická legrace. A oni si myslí, že jsem blázen.“

            Pokud by se Vám ovšem nechtělo listovat knihou, ale dáváte přednost časově nenáročné zábavě, měl bych tu pro Vás ještě jeden tip. Tentokrát bychom se vypravili do kina, tedy dnes už spíše do DVD půjčovny nebo na internet :-), protože se jedná o film z roku 2005. Jde o dílo režiséra Tima Burtona s názvem Mrtvá nevěsta a je to…pohádka. Ovšem ne lecjaká a v žádném případě ne-tuctová. Mrtvá nevěsta je pro všechny, co mají rádi černý humor, který se jen tak lehce třepotá pod plamínkem smrti. A samozřejmě především pro ty, kteří mají rádi dobré filmy.

Děj vychází z motivu staré ruské legendy a vypráví příběh z jednoho nehezkého maloměsta 19. století. Mladík Viktor, syn zámožného obchodníka s rybami, se má oženit s buržoazní dcerku Viktorií. Ať jsou motivy jejich rodin jakkoli zištné, mezi dvěma křehkými bytostmi se zrodí láska... ale. Roztřesený Viktor kazí na co sáhne, a před přísnýma očima oddávajícího pastora není schopný odříkat svatební slib k své milované ani nanečisto. A tak utíká kamsi do lesa, aby našel ta správná slova, zbavil se trémy a vyzkoušel si nasazování svatebního prstenu. Ovšem to, co se Viktorovi jevilo jako neškodná větvička (na kterou zkušebně navlékl prsten) se ukázalo být něčím poněkud odlišným – prstem druhé nevěsty. Jenže poněkud mrtvé, která si samozřejmě začne ihned činit na „svého manžela“ patřičný nárok. Zápletka je na světě. A tak můžeme sledovat osudy Viktora a „jeho“ dvou žen – Viktorie a Emily na cestě k vytouženému štěstí a lásce. Přiznám se, že chvílemi jsem ani nevěděl, které z nevěst bych Viktora vlastně přál…tak byly obě úžasné :-) Vlastně to je i celé prostředí filmu. Divák je vlečen smíchem, smutkem, pláčem, hnilobou, živým světem mrtvých, mrtvým světem živých a překrásným spojením tragiky a komiky, půvabu a hnusu, jež by svou dekadencí dozajista nadchlo i samotného Baudelaira. Fascinující je například scéna, která ukazuje způsob, jakým se duše živého Viktora a mrtvé Emily sbližují, aby se v porozumění spojily – beze slov, jen prostřednictvím klavírní hry…

Kromě vynikajícího animačně – loutkového zpracování celý příběh podbarvuje nádherná hudba, bez které by, troufám si říci, byla Mrtvá nevěsta o třetinu slabší. Počínaje klasickými motivy pro vážné scény, přes rozmanité orchestrální rejstříky pro děsivé výjevy až ke swingově odpíchnutým aranžím pro muzikální vložky, které jsou mimochodem skvělé a přesvědčivě kombinují „nekrofilní veselí“ a hlubší podtóny příběhu.

K podzimním mlhám a tlejícímu listí prostě podívaná šitá na míru.

Zobrazeno 753×

Komentáře

maree

Díky za tip:-) docela se zajímám o Irsko a tahle knížka vypadá moc zajímavě. napíšu si ji na seznam knih, které chci přečíst :-)
a Corpse Bride je prostě skvělá, úžasná, s nádhernou hudbou Dannyho Elfmana a všem ji vřele doporučuji!
přeji pěkný večer :-)

Ricchie

Děkuji za milý komentář, co k tomu dodat? :-) Snad jen, že v případě zájmu je v prodejnách Levných knih za symbolickou cenu 39,- volné pokračování Andělina popele - Andělina země. McCourt zde líčí návrat svého devatenáctiletého hrdiny do země snů – Ameriky - , kde v padesátých letech minulého století prochází všemi peripetiemi tehdejších přistěhovalců a tvrdou školou života. Příběh plný humoru je napsán s velkým citem a s velkou znalostí dobových reálií. Taktéž doporučuji. Společně se sklenkou kvalitní irské Tullamore Dew :-)

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz